eng log
 



log1

HAFİF BETON SİSTEMLERİ

PERLİTLİ HAFİF BETON & SIVA

perlit beton neosul perlit test siva perlit
Perlitli Beton Perlitli Beton Katkısı Perlitli Köpük Sıva Perlitli Sıva Katkısı Perlit

PERLİT:

Perlit, doğal olarak oluşan silis esaslı volkanik kayaçlara verilen bir isimdir. Perliti diğer volkanik camlardan ayıran en önemli özellik ise yumuşama sıcaklığı civarında ısıtıldığı zaman orijinal hacminin dört ile yirmi dört katına çıkabilmesidir. Perlit 870 derece üzerinden hızlı bir şekilde ısıtıldığı zaman bünyesindeki özsuyun buharlaşması ile mısır taneleri gibi patlar ve ısıyla genleşen perlit üzerinde sayısız gözenekler oluşur. İşte bu genleşmiş perlit mükemmel bir ısı ve ses izolasyon malzemesidir.
Isı ve ses yalıtımında kullanılan en ideal malzemedir.
Hafif ve yüksek yalıtım özelliği olan beton imalinde kullanılan malzemelerin En hafifi olup
ısı ve yangına karşı en dayanıklı olanıdır.

Perlitli Beton: Perlit, Kum ve çimento kullanılarak (350 kg/m3 - 1600 kg/m3) arası yoğunluklarda üretilen hafif bir betondur. Beton içerisindeki perlit' in gözenekli yapısından dolayı ısı ve ses yalıtım özelliği gösterir.

Yoğunluk : 350 kg/m3, — 1600 kg/m3
Isı iletkenlik : 0,065 w/mk - 1 w/mk
Yangın dayanımı : DIN 4102 A sınıfı

Betonda Perlit Kullanımı

Perlit yüksek ısı altında genleştirilmiş doğal bir taştır. Patlatılmış perlit elemeden geçirilerek granül olarak paketlenir. Şap ve dolgu betonlarında tene ebatları 1 - 3 mm ve yoğunluk olarak 60 kg/m3 olması uygundur. Perlitin gözenekli yapısından dolayı su emişi fazladır, perlit çimento ile karışım esnasında bünyesindeki suyu dışa salar, betondaki su miktarının fazlalığına sebep olur, Bu durum perlitin çimento ile homojen karışımı zorlaştırır ve ayrışmasına neden olur, beton kalitesini düşürür, istenilen yoğunluklarda beton elde edilmemiş olur.

 NEOSUL:

Perlit ile çimento arasında bir bağ oluşturur. Harç karışım esnasında perlitin bünyesindeki su çıkışını önler, perlit tanelerinin yüzeyini çimento sarar homojen bir karışım elde edilir.
Çimento harcında mikro hava kabarcıkları meydana getirir çimento sarfiyatını azaltır. Mikro hava kabarcıkları sayesinde perlitli betonun Isı yalıtım değerlerini yükseltir, işlemesini kolaylaştırır.
NEOSUL ile hazırlanmış Perlitli beton ve sıva, Su emme oranı düşük, Terleme yapmaz, Nefes alır. Betonun ve sıvanın uzun ömürlü olmasını sağlar.

ÖZELLİKLERİ

İçerik : Organik

Renk : Açık Kahve

Yoğunluk : 1 kg/Lt

Raf ömrü : 12 ay

Paket : Plastik bidon 30 kg

Saklama : Serin yerde saklayın

Kullanımı : Çimento karma suyuna katılır

Örnek Karışım ( 1 m3 )

Perlit

Su

NEOSUL

Kum ve Dolgu malzeme

Çimento

Yoğunluk

Basınç Dayanımı

Isı Yalıtımı

Lt Lt Kg Kg

Kg

Kg/m3

Kg/cm2

W/mk

1200

220

2

----

200

350

17

0,065

1000

240

2

 100

25

500

25

 0,08

 

 

 

 

 

 

 

 

NEDEN TÜM YAPILARDA PERLİT SEÇİLMELİDİR?

İnşaatlarda çatı ve duvarların ısı yalıtımında gereken önem verilerek yapılırsa sağlanacak enerji tasarrufunun ülke ekonomisine ve aile bütçesine getireceği faydalar çok fazladır.

Tüm dünyada ve Türkiye de inşaatlarda PERLİT kullanılmaktadır.

PERLİT; yağ, içme suyu ve benzeri gıda sularının filitrasyonunda, sanayide, tarımda inşaatta kullanılmaktadır. Tabiatta radyoaktif içermeyen madenlerdendir.

PERLİT, binalarınızla yaşayacak çağdaş ısı yalıtım malzemesidir. PERLİT kullanılan binalarda yazlar serin, kışlar sıcak geçer.

NEOSUL ile hazırlanmış Perlitli beton bünyesindeki kapalı hücreler ve Perlit gözenekleri sayesinde olağan üstü bir Hafiflik ve ısı yalıtımı sağlar.

PERLİT anorganik bir madde olup; yüksek ısıda özelliğini kaybetmez, yangının sıçramasını ve dağılmasını önler.

Bünyesinde açık ve kapalı binlerce hava boşluğu olması nedeniyle hafiftir. Bu
gözenekler, PERLİT' olağanüstü ısı yalıtım özelliği kazandırır.

Benzersiz bir ses yutucusudur. Gözenekliğinin ve hafifliğinin bir sonucu olarak PERLİT, yüksek frekanslı sesleri etkisiz hale getirir. Darbeli sesleri yalıtır.

PERLİT, kararlı kimyasal yapısı nedeniyle kimyasal reaksiyona girmez. Nötr bir malzeme olup, suda erimez, çürümez, bozuşmaz.

PERLİT, İnşaatlarınızın konforu, paranızın tasarrufu demektir. İnşaatlarda malzeme tasarrufu sağlar. Hafifliği nedeniyle demir ve çimento kullanımını% 10 azaltır, maliyetleri düşürür.

Konutlarınızı genişletir; yüksek ısı yalıtım özelliği nedeni ile duvar kalınlıkları azalır, böylece bina kullanma alanı artar.

Hafiftir deprem sigortasıdır. Binanızın ölü yükünü azaltır. 150m2 ‘ lik dairenizi 15 ton kum yerine 0,5 ton ( 500kg) PERLİT’ ile sıvaya bilirsiniz.

PERLİT' e ödediğiniz paranın karşılığını aynı yıl içinde yakıt tasarrufundan geri alırsınız.