eng log
 


log1

HAFİF BETON SİSTEMLERİ

BETON KATKILARI

polgen toz ajan    
Köpük Beton
Polimer Katkı
Toz Köpük Ajanı    

POLGEN®

Polimer denen çok sayıda organik molekülün polimerizasyon adı verilen kimyasal bir reaksiyon sonunda bir zincir yapı oluşturmasıyla meydana gelmektedir.

Polimerler paralel ve doğrusal zincir yapısına sahiptirler ve ısıtma-soğutma çevrimleriyle yumuşama-sertleşme dönüşümleri yaparlar. Polimerler rastgele düzenlenmiş ve birbirleriyle bağlar kurmuş zincirlerden oluşmakta ve polimerizasyon işlemi ile sertleştikten sonra ısıtma ile yumuşamazlar. zincir

 

Kimyasal aktivitesi olmayan polimerler normal betondan daha yüksek basınç ve çekme dayanımlarına sahiptirler. Ancak, elastisite modülleri daha düşük, sünme deformasyonları daha yüksektir. Dolayısıyla betonun zayıf olan çekme dayanımı polimerik malzemelerin kullanımıyla iyileştirilir.

Ayrıca kullanılan birleştirme ajanları ise polimer ile Cimento taneleri arasındaki aderansı kuvvetlendirip, kompozitin dayanımını arttırmaktadır.

Çimeto partükülerinin yüzeyini saran polimerler betonun genleşme ve büzüşme hareketlerinden oluşan rötre çatlaklarına karşı direnç sağlar. 

Köpük beton hücreli bir yapıya sahip olduğundan betonun kuruma sürecinde, büzüşmeden kaynaklanan rötre çatlakları beton yapısını bozmaktadır.

Polimerler, Köpük Betonun zayıf olan çekme ve büzüşme dayanımı iyeleştirerek yapıyı güçlendirir.

KÖPÜK BETODA POLGEN KULLANIMI

Çimento ağırlığını %0,3 - %0,7 oranında beton karma suyuna eklenir. homojen karışım sağlandıktan sonra Köpük eklemesi yapılır.

ÖZELLİKLERİ

Kimyasal içeriği : Modifiye polimer

Renk : Gri

Yoğunluk : 1,4

PH : 8